سوآب چیست ؟

یک وسیله بسیار ساده شبیه گوش پاک کن های معمولی جهت نمونه برداری و انتقال نمونه می باشد  که دارای دو قسمت است.
سواب چیست

یک وسیله بسیار ساده شبیه گوش پاک کن های معمولی جهت نمونه برداری و انتقال نمونه می باشد  که دارای دو قسمت است، یک قسمت سر و یک قسمت بدنه ی آن که هر کدام انواع متفاوتی دارند، و در ادامه به معرفی بیشتر این محصول می پردازیم.
این محصولات یک بار مصرف بوده و پس از استفاده می بایست دور انداخته شود .

کاربردها :

  • نمونه برداری از بدن فرد بیمار (نمونه بافت های ملتهب و ترشحات حلق، نازوفارنکس، چشم، گوش، رکتوم یا زخم) و انتقال میکروارگانیسم ها به محیط کشت.
  • جهت نمونه برداری در مواردی که نمی توان از آنس و لوپ استفاده کرد (مانند تست کاتالاز).
  • پخش نمونه در محیط کشت (مانند آزمایش آنتی بیوگرام).
  • نمونه برداری از حلق و بینی جهت تست کوید۱۹ ( کرونا).

انواع سوآب از نظر جنس الیاف سر :

سوآب پنبه ای (Cotton Tipped Swab)

سوآب با سر پنبه ای برای کشت میکروب، نمونه برداری، جابه جایی بافت ،پاکسازی ترشحات و در بررسی صحنه جرم استفاده می شود. سوآب های با نخ پنبه ای بسیار جاذب، نرم، کم هزینه و ایمن هستند.
بدنه این سواب ها غالبا از جنس چوب میباشد اما از مواد پلیمری مانند پلی پروپیلن (PP ) و پلی استیرن ( PS ) هم در ساخت این سواب استفاده میشود.

سوآب ریون (Rayon Tipped Swabs)

تقریباً مانند پنبه، ریون به طرز قابل پیش بینی نرم و جاذب و انتخاب اقتصادی مناسبی برای بسیاری از کاربردها در جایی است که سواب پنبه ای مناسب نباشد.ریون الیاف مصنوعی است که از خمیر چوب تولید می شود. ریون در حالی که از مواد طبیعی تولید می شود، فرایند تولید آن باعث حذف هر مؤلفه ای می شود که می تواند به نمونه آسیب برساند یا در حمل و نقل نمونه و یا پردازش نمونه اختلال ایجاد کند.
جنس بنده این سواب ها معمولا پلاستیک پلی پروپیلن (PP) و یا پلی استیرن (PS) میباشد اما در مواردی هم از بدنه های چوبی تولید و عرضه میشوند.

 

سواب داکرون (Polyester Tipped Swabs (Dacron))

پلی استر یک فیبر مصنوعی است که از پلیمر ساخته شده است. کلسیم-آلژینات سواب ها موجب مهار PCR می شود در آزمایش های PCR مهار توسط سواب های داکرون و ریون تشخیص داده نشده و از این نظر گزینه خوبی برای کشت و آزمایش PCRهستند.به همین جهت این سوآب ها برای نمونه برداری جهت تست کرونا   COVID19  و سایر تست های تشخحیص ویروسی از طریق pcr نسیار مناسب هستند.

جنس بنده سواب های داکرون نیز معمولا پلاستیک پلی پروپیلن (PP) و یا پلی استیرن (PS) میباشند .

 

سواب فوم (Foam Tipped Swabs)

سوآب فوم از فوم پلی اورتان ساخته شده است وبعنوان یک سوآب عالی شناخته شده است. نوک سوآب فوم دارای یک سر دایره ای بزرگ است که بر روی یک دسته پلی پروپیلن بلند قرار گرفته است. این نوع سوآپ ها قابل  استفاده برای طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی صنعتی می باشد .

انواع سوآب از نظر نحوه شکلگیری قسمت سر :

سوآب سر پنبه ای (مانند سر کوش پاک کن )

انواع سوآب های که سر آنها از تابیدن الیاف بر روی هم دیگر شکل گرفته اند( عم چون گوش پاک کن و سوآب های پنبه ای  از این دسته می باشند .

Flocked Tipped Swabs (سوآب برس مانند) برخلاف سواب‌های پنبه‌ای این سواب همانند یک برس نرم است که هسته‌ی مرکزی جاذب ندارد، بنابراین کل نمونه‌ ی بیولوژیک در نزدیکی سطح سواب باقی ‌می‌ماند که موجب تسهیل انجام آزمایش‌های تشخیصی می‌شود. ساختار براش مانند سواب های flocked به طور موثری نمونه های موکوزی و سلول ها را جذب جمع آوری می کند و به محض قرار دادن سواب در محیط ترانسفر ویروس، نمونه ها را در محیط پخش می کند
سواب flocked   براب نمونه  مناسب است.

استفاده از سواب فلاکد بسیار راحت است و در مقایسه با آسپیراسیون بینی و نازوفارنکس تهاجم کمتری دارد و بیمار هنگام نمونه گیری احساس ناراحتی کمتری می کند.

انواع سوآب از نظر جنس بدنه

  • پلاستیکی
  • چوبی
  • فلزی

انواع سوآب از نظر استریل

  • استریل
  • غیر استریل
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید