بیوتکنولوژی،منجی محیط زیست

بیوتکنولوژی محیط زیست، سیستمی از علوم و پایه و دانش مهندسی است که به استفاده از میکروارگانیسم ها و محصولات آنها در جلوگیری، تیمار و نظارت در حوزه آلودگی های زیست محیطی مربوط می شود.
بیوتکنولوژی،منجی محیط زیست

بیوتکنولوژی محیط زیست، سیستمی از علوم و پایه و دانش مهندسی است که به استفاده از میکروارگانیسم ها و محصولات آنها در جلوگیری، تیمار و نظارت در حوزه آلودگی های زیست محیطی مربوط می شود؛ این اقدامات از طریق تصفیه زیستی ضایعات جامد، مایع و گازی و نیز تصفیه زیستی محیط های مختلف و نظارت بیولوژیکی فرآیندهای زیست محیطی و تصفیه انجام می پذیرند. میکروارگانیسم های مناسب برای تصفیه زیستی مواد مضر را می توان از محیط طبیعی جدا کرد. اما توانایی تجزیه زیستی را می توان به کمک تغییرات مصنوعی خصوصیات ژنتیکی تغییر یا افزایش داد. نوترکیب یا مهندسی ژنتیک می توانند با ایجاد دی ان ای تکنیک های نوترکیبی مصنوعی، تعداد ژن های دلخواه ما را افزایش دهند. تجزیه زیستی مواد آلی فاضلاب شهری و تجزیه زیستی سم زدایی مواد مضر در فاضلاب صنعتی اصلی ترین کاربرد زیست فناوری محیطی است. از دیگر کاربردهای آن جلوگیری از آلودگی و بازیابی کیفیت آب در مخازن، دریاچه ها، رودخانه ها و نواحی ساحلی و تصفیه آب قابل حمل، تست های سمیت و آسیب زایی، بیوسنسورها و بیوچیب ها برای نظارت بر کیفیت محیط زیست می باشد.

زیست پالایی

برخی موجودات زنده و یا سیستم های ساخته شده حاوی مواد زیستی می توانند به پالایش و حذف آلاینده ها یا جلوگیری از انتشار آنها کمک کنند مانند:

تیمار هوازی مایعات :

فاضلاب می تواند به صورت هوازی در بیواکتورهای مختلف تصفیه شود. کومتابولیسم به تجزیه زیستی همزمان مواد آلی مضر و مواد دارای شباهت شیمی فضایی، که به عنوان منبع کربن و انرژی برای سلول های میکروبی عمل می کنند گفته می شود.

تیمار هوازی گازها :

کاربردهای اصلی زیست فناوری برای تیمار مواد زائد گازی شامل حذف زیستی حلال های آلی زیست تخریب پذیر،بوها و گازهای سمی مانند هیدروژن سولفید و گازهای حاوی گوگرد از هوای تهویه خروجی در صنعت و غیره است

 

عواید حاصل از زیست فناوری انرژی و محیط زیست

  • جداسازی، شناسائی و استفاده از میکروارگانیسم های طبیعی و نوترکیب و فرآیندهای زیستی در حذف آلاینده های محیط زیست (Bioremediation)
  • طراحی و توسعه سیستم ها و تجهیزات مورد استفاده در زیست پالائی
  • استفاده از موجودات زنده و فرآیندهای زیستی آنها در تصفیه فاضلاب های صنعتی، بهداشتی و کشاورزی-
  • طراحی و ساخت سنسورهای زیستی برای شناسائی و اندازه گیری آلاینده های زیستی
  • تولید توده های سلولی برای کاربرد در تولید سوختهای زیستی و زیست پالائی

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید